Jak zachować zdrowy balans między pracą i życiem prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest kluczowa, aby uniknąć stresu i wypalenia, które mogą prowadzić do gorszych wyników w pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczególnie zapracowanych profesjonalistów, którzy wykonują więcej obowiązków niż przeciętny pracownik, takich jak lekarze i właściciele firm.

Na szczęście ta równowaga jest osiągalna nawet dla tych osób, jak pokazano poniżej. Posłuchajmy kilku rad od 4 zapracowanych profesjonalistów, którzy odkryli, jak osiągnąć równowagę:

Unikaj elektroniki

Nie ma wątpliwości, że nauczyciele mają dużo na głowie. Od oceniania prac domowych po tworzenie planów lekcji, ich praca zajmuje większość czasu. Właśnie dlatego Nancy Barile, nauczycielka języka angielskiego w publicznej szkole średniej, stara się wyłączać elektronikę, kiedy tylko może.

Jej praca polega na korzystaniu z poczty e-mail i internetowych platform edukacyjnych, kusząc ją do pracy po północy. Aby rozwiązać ten problem, informuje uczniów i współpracowników, że nie będzie odpowiadać po godzinie 19:00. Dzięki temu osiąga równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co korzystnie wpływa na jej samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

W ten sam sposób ustal granice, kiedy będziesz otrzymywać i odpowiadać na wiadomości związane z pracą. Dostosuj ustawienia platformy komunikacji w pracy, aby powiadomienia były automatycznie wyłączane w określonych godzinach.

Pracuj zdalnie

Bycie lekarzem jest bardzo wymagające. Dostawca telezdrowia Wheel rozumie, że wypalenie lekarzy jest realne, dlatego wielu lekarzy decyduje się na pracę zdalną, aby temu zapobiec. Praca w telezdrowiu pozwala im uniknąć typowych przyczyn wypalenia zawodowego, takich jak wykonywanie wielu zadań administracyjnych i brak czasu dla pacjentów.

Dr Sally jest lekarzem medycyny rodzinnej, która przyjęła pracę zdalną, aby mieć więcej czasu dla rodziny. W rozmowie z Wheel opowiada o tym, jak chce pracować w domu, aby lepiej opiekować się czwórką swoich dzieci i spędzać czas z rodziną. Gdy wybuchła pandemia, skorzystała z okazji, by praktykować telemedycynę. Jeśli masz możliwość pracy zdalnej, rozważ to, ponieważ daje ci to więcej czasu na inne zajęcia przy jednoczesnym utrzymaniu kariery.

Monitoruj swój czas

Prezesi pomijają całą firmę. Delegują plany i zarządzają różnymi strukturami w firmie, co czyni je jedną z najbardziej pracowitych karier. Mimo to najlepsi dyrektorzy generalni mogą osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W szczególności Pat Gelsinger, dyrektor generalny oprogramowania do przetwarzania w chmurze VMware, dodaje i odejmuje punkty na swoim „wykresie osobistym” w zależności od tego, ile czasu spędza z rodziną.

Pozwala mu to na wprowadzanie konkretnych zmian, dzięki którym może spędzać więcej czasu poza pracą. Niektóre z rzeczy, które zmienił, to skrócenie spotkań i rozmów telefonicznych. Nie musisz zakładać takiego systemu, ale możesz poświęcić czas na inne zajęcia poza pracą. Na przykład wykorzystaj weekendy na hobby lub poświęć godzinę 18:00 na relaks.

Podziel się swoimi obowiązkami

Artyści muzyczni często jeżdżą w trasy i spędzają dużo czasu pracując nad swoimi utworami. Mimo to artystka muzyki country Jo Dee Messina podzieliła się w naszym poście Balancing Family & Career tym, jak żongluje wszystkim, dzieląc się pewnymi obowiązkami.

Jedną z rzeczy, które robi, jest dzielenie się obowiązkami z mężem. Chociaż starają się robić rzeczy razem, nie zawsze jest to wykonalne. Kiedy jest zbyt zajęta byciem piosenkarką, pozwala mężowi zająć się dziećmi. W ten sposób nie jest zbyt przytłoczona pracą i życiem rodzinnym. Jeśli masz kogoś, na kim możesz polegać w pracy lub zadaniach rodzinnych, nie bój się czasami poprosić go o pomoc.

Wyłączając urządzenia, pracując zdalnie, monitorując swój czas i prosząc o pomoc w obowiązkach, możesz osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, tak jak ci zapracowani profesjonaliści.