Jadłospis, który poprawi koncentrację

Odpowiednio dobrane składniki diety mogą znacząco wpłynąć na naszą zdolność koncentracji oraz poprawić funkcje poznawcze. Co zatem powinno znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie?

Kwasy tłuszczowe omega-3

Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wielkimi źródłami kwasów tłuszczowych omgea-3 są tłuste ryby zimnowodne, siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie i oleje roślinne, takie jak olej sojowy i lniany. Omega-3 poprawia ilość tlenu dostępnego dla mózgu i zwiększa zdolność zapamiętywania nowych informacji.

Witamina D

Badania pokazują, że niedobór witaminy D jest związany z zaburzeniami funkcji poznawczych, zwłaszcza u osób starszych.

Według ostatnich badań zdrowe neurony w mózgu są otoczone tak zwanymi sieciami okołonerwowymi. Sieci te działają jak struktury wspierające, które pomagają utrzymać połączenia między różnymi neuronami, aby ułatwić przekazywanie informacji przez ścieżki synaptyczne.

Naukowcy spekulują, że niedobór witaminy D umożliwia niektórym enzymom degradację tych sieci, co prowadzi do problemów ze skupieniem i koncentracją.

Miłorząb dwuklapowy

Ludzie używają starożytnego zioła Ginkgo Biloba od tysięcy lat. Chociaż badania nie wykazały jeszcze dokładnie, w jaki sposób to zioło poprawia naszą zdolność skupienia się i koncentracji, teoria robocza mówi, że pomaga zwiększyć przepływ krwi i tlenu do mózgu.

Zielona herbata

Kofeina jest przedmiotem gorących dyskusji, ponieważ jest środkiem pobudzającym, który może mieć niepożądane skutki uboczne. W rzeczywistości spożywanie dużych ilości kofeiny może sprawić, że niektórzy ludzie poczują się jak na roztrzęsionej, niekontrolowanej przejażdżce kolejką górską z załamaniem psychicznym na końcu!

Jednak chociaż zielona herbata zawiera kofeinę, zawiera substancję chemiczną zwaną L-teaniną, która powoduje wolniejsze uwalnianie kofeiny do krwioobiegu. Skutkuje to trwałym poczuciem skupienia i koncentracji.