Czy polska kuchnia ma szansę odnieść światowy sukces?

Polacy bardzo chętnie zajadają się kuchnią włoską i grecką, chwalą również przysmaki hiszpańskie i słowackie. Jednak w całym tym kulinarnym świecie zapominamy troszkę o naszej polskiej kuchni, która na tle innych wcale nie wypada tak blado. O tym, czy nasza polska kuchnia ma szansę odnieść światowy sukces i jak do tego dążyć przeczytasz poniżej.


Różnorodność regionalna


Polska to stosunkowo duży kraj, dzielący się na pięć głównych regionów, z czego każdy z nich charakteryzuje się zupełnie inną kulturą, językiem i również kuchnią. Polska kuchnia jest bardzo bogata w smaki. Dania takie jak czernina, kaszanka, żurek czy flaki są niespotykanym dotąd na świecie połączeniem smaków i aromatów. Podobnie również jest z polskimi przetworami i wyrobami regionalnymi takimi jak góralskie sery, ogórki kiszone czy smalec ze skwarkami. W naszej kuchni nie brakuje również rybnego akcentu, a i jak grzyby po deszczu powstają winnice i browary, których produkty coraz częściej odnoszą sukces nie tylko w Polsce, ale również na świecie.


Dlaczego polska kuchnia jest wciąż tak mało znana na świecie?


Polskie regionalne kuchnie wciąż są jednak zbyt słabo promowane. Na świecie dostrzeżono już ich potencjał, jednak najczęściej wśród obcokrajowców kojarzone są wciąż pierogi i naleśniki. Dania te, choć smaczne są bardzo neutralne i nie przestawiają bogactwa smaków naszej polskiej kuchni. Restauratorzy bardzo często wolą iść na łatwiznę i serwować zagraniczne dania lub fast foody, zamiast przy odrobinie wysiłku zaprezentować regionalne specjały. Niebanalne połączenia smaków, ciekawe dodatki czy innowacyjne przepisy to coś, co może przyciągnąć zagranicznych gości. Warto walczyć o klienta zagranicznego, który nie po to przemierza wiele kilometrów, aby zjeść à la turecki kebab i włoską pizzę, lecz szuka typowo polskich dań. Oczywiście klient ten jest również w stanie zapłacić o wiele więcej w zamian za możliwość zjedzenia smacznego posiłki. Może więc zamiast na ilość, lepiej postawić na jakość. Choć wiele naszych potraw wywołuje niemałe zdziwienie ze względu na użyte do ich przygotowania składniki, jak powstająca przy użyciu krwi kaszanka to bogactwo regionalnych smaków jest w stanie sprawić, że każdy obcokrajowiec znajdzie u nas coś dla siebie. Powinniśmy wykorzystać drzemiący w nas potencjał różnorodności, jednak bez dobrej promocji może nam się to nie udać. 

Mamy ryby, dobre wina, sery, masła i domowe pieczywo, dlaczego więc zamiast ogromnej ilości fast foodów nie promować swojej polskiej kuchni. Niech obcokrajowcy przyjeżdżający do nas na urlop zapamiętają polskie smaki na dłużej, a nie kojarzą nas wyłącznie z serwowanych nad polskim morzem gofrów i frytek.