Czy nowoczesne technologie są w stanie zastąpić kontakt ze sztuką i kulturą?

Wśród osób powiązanych z kulturą i sztuką wielokrotnie pada pytanie, czy nowoczesne technologie są w stanie zastąpić rzeczywisty kontakt ze sztuką. Obecnie odwiedzenie galerii czy muzeum przez wiele osób jest traktowane jako bardzo ekskluzywne i rzadko spotykane doświadczenie. Tak więc, czy w wyniku rozwoju technologii w przyszłości istnieje ryzyko zamknięcia muzeów i galerii na rzecz oglądania zdigitalizowanych zbiorów?


Czy Polacy odwiedzają obiekty kultury i sztuki?


Według danych z 2022 roku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji muzeum i galerię sztuki w ciągu roku odwiedza zaledwie 10% społeczeństwa, przy czym większość z ankietowanych deklaruje pojedyncze wizyty w miejscach kultury i sztuki. Przyczyn tak niewielkiej liczby osób odwiedzających galerię i muzea jest bardzo wiele. Respondenci wskazują wysokie ceny biletów, brak czasu oraz małą atrakcyjność wystaw. Sposobem na przyciągnięcie większej liczby osób jest zwiększenie atrakcyjności i dostępności wystaw.


Nowoczesne technologie pomoc czy zagrożenie?


Czas pandemii udowodnił, że nowoczesne technologie nie wykluczają działalności tradycyjnych miejsc powiązanych ze sztuką. Muzea organizując wystawę podejmują się nie lada wyzwania. Muszą nie tylko sprowadzić kilkaset oryginalnych dzieł wielkich mistrzów, ale również zadbać o ich ubezpieczenie i pozbawiony ryzyka transport. W okresie COVID-19 wiele muzeów, między innymi Luwr zdigitalizowało zbiory, swoje działania argumentując chęcią pokazania dzieł sztuki jak największej liczbie zainteresowanych.


Podobnie jest również z organizacją koncertów. Koncerty i występy na żywo można powielić i na ich podstawie stworzyć pokaz multimedialny. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w przypadku twórców, którzy już nie żyją. Tym sposobem możemy obejrzeć koncerty Michaela Jacksona, Franka Sinatry czy Marii Callas. Na organizowanych koncertach orkiestra gra muzykę w czasie rzeczywistym, a artysta jest wyświetlany w formie hologramu.


Immersyjne pokazy artystyczne to innowacyjny pomysł na spotkanie się odbiorcy ze sztuką. Immersyjność zakłada wykorzystanie do pokazu takich elementów jak panele trójwymiarowe, technologie haptyczne przy towarzystwie wysokiej klasy akustyki. Przewiduje się, że w efekcie zastosowania wszystkich elementów, immersyjność będzie oddziaływała multisensorycznie, nie tylko na wzrok i słuch, ale również na zmysł smaku i zapachu. W Polsce odbyły się dwie wystawy immersyjne van Gogha w Łodzi i Moneta w Warszawie. Jest to z pewnością bardzo ciekawe i warte spróbowania przedstawienie dzieł sztuki.


Nowoczesne technologie to ogromna szansa dla rozwoju kultury i sztuki w żadnym wypadku nie należy ich traktować jako konkurencji, a jedynie uzupełnienie. Immersja wystaw to przede wszystkim szansa na spędzenie czasu z innymi osobami, pozostając równocześnie w świecie cyfrowym. Technologia to również możliwość dotarcia do szerokiej publiczności w wielu miastach jednocześnie.