6 sposobów na zwiększenie asertywności

W dzisiejszym szybkim tempie życia społecznego i zawodowego, umiejętność asertywnego wyrażania swoich potrzeb, poglądów i uczuć jest niezwykle istotna. Asertywność to umiejętność komunikowania się w sposób pewny siebie, szanujący zarówno nas samych, jak i innych ludzi. Może pomóc nam osiągnąć satysfakcję, zwiększyć naszą pewność siebie i poprawić nasze relacje z innymi. Jeśli chcesz rozpocząć swoją drogę w kierunku większej asertywności, oto kilka wskazówek, od których możesz zacząć.

  1. Poznaj swoje prawa asertywności

Pierwszym krokiem w budowaniu asertywności jest zrozumienie swoich praw. Każdy ma prawo do wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć w sposób szanujący zarówno samego siebie, jak i innych ludzi. Prawo do odmowy, do błędów, do zmiany zdania – to tylko kilka przykładów. Zapoznaj się z pełną listą praw asertywności i zastanów się, jak można je zastosować w swoim życiu. Pamiętaj, że asertywność nie jest niczym złym.

  1. Pracuj nad swoją samooceną

Asertywność jest w dużej mierze związana z poczuciem własnej wartości. Pracuj nad budowaniem zdrowej samooceny i pozytywnego obrazu siebie. Pamiętaj, że jesteś wartościową osobą, mającą prawo do wyrażania swoich potrzeb i uczuć. Unikaj negatywnego samokrytycyzmu i skup się na swoich mocnych stronach. Przestań też siebie tak surowo oceniać, jesteś tylko człowiekiem, który jak każdy inny człowiek ma uczucia i gorsze dni.

  1. Ćwicz komunikację

Komunikacja jest kluczowa dla asertywności. Pamiętaj, że asertywność nie oznacza agresji ani bierności. Ćwicz wyrażanie swoich potrzeb i uczuć w sposób jasny, spokojny i szanujący zarówno dla ciebie, jak i dla innych. Unikaj używania agresywnego języka, ale też nie unikaj konfrontacji. Wypracuj umiejętność wyrażania swoich opinii i słuchania innych ludzi. Nie musisz się zawsze zgadzać z innymi i powinno się szanować zdanie innych ludzi niezależnie od tego czy się z nimi zgadzamy czy nie.

  1. Nauka radzenia sobie z krytyką

Często obawa przed krytyką może powstrzymywać nas przed asertywnym wyrażaniem swoich potrzeb. Naucz się radzić sobie z krytyką w konstruktywny sposób. Zamiast bronić się lub się poddawać, zastanów się nad tym, czy krytyka jest konstruktywna i czy można z niej wyciągnąć jakieś wartościowe wnioski. Nie bój się również wyrażać swojego zdania wobec krytyki niekonstruktywnej. Każdy ma wady, nie ma ludzi idealnych, ważne jest aby je dostrzegać i jeśli ma się siły to z nimi walczyć. Nie oznacza to, że teraz trzeba się zmieniać o 180 stopni tylko dlatego, że komuś coś w nas przeszkadza.

  1. Ucz się mówić „nie”

Wiele osób ma trudności z wyrażaniem odmowy. Ucz się mówić „nie” w odpowiednich sytuacjach, gdy coś jest niezgodne z twoimi wartościami, możliwościami czy granicami. Pamiętaj, że masz prawo do odmowy i nie musisz zawsze spełniać oczekiwań innych ludzi. Jednocześnie rób to w sposób szanujący, wyjaśniając swoje powody. Pamiętaj również, że nie zawsze musisz się tłumaczyć. Wielu ludzi zgadza się tylko po to, żeby właśnie nie musieć dyskutować i wyjaśniać dlaczego nie chcą czegoś zrobić.

  1. Ćwicz asertywność w praktyce

Najważniejsze jest, aby ćwiczyć asertywność w praktyce. Podejmuj małe kroki, wykorzystując codzienne sytuacje, w których możesz wyrazić swoje potrzeby lub uczucia w sposób asertywny. Może to być rozmowa z przyjacielem, partnerem, kolegą z pracy. Im częściej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie ci być asertywnym. Pamiętaj, że trening czyni mistrza.

Asertywność to umiejętność, która wymaga czasu i praktyki. Nie spodziewaj się, że od razu staniesz się całkowicie asertywną osobą. Jednak z determinacją i systematycznym działaniem, możesz zacząć budować większą asertywność i czerpać korzyści z jej praktykowania. Pamiętaj, że asertywność jest kluczem do zdrowych relacji i lepszego samopoczucia.