6 najbardziej kontrowersyjnych książek w historii literatury

Książki mają moc poruszać ludzi, wpływać na ich myśli i wywoływać burze emocji. Niektóre z nich są tak kontrowersyjne, że stają się przedmiotem licznych dyskusji, protestów i kontrowersji. Jakie książki były najbardziej kontrowersyjne w historii literatury?

Lolita (Vladimir Nabokov)

„Lolita” opowiada historię Humberta Humberta, który zakochał się w dwunastoletniej dziewczynce o imieniu Lolita. Książka ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł literatury XX wieku, ale także budzi kontrowersje ze względu na swoją tematykę. Mimo głośnej krytyki, na podstawie książki powstały różne adaptacje filmowe.

Sztuka miłości (Erich Fromm)

Książka ta jest zbiorem eseji, w których Erich Fromm analizuje różne aspekty miłości. Choć wiele osób uważa ją za inspirującą i wartościową, to nie brakuje także krytyków twierdzących, że jest zbyt abstrakcyjna i idealistyczna. To z kolei może prowadzić do zakrzywienia postrzegania rzeczywistości przez czytelników.

Szatańskie wersety (Salman Rushdie)

Ta powieść wywołała ogromne kontrowersje w świecie muzułmańskim ze względu na swoje kontrowersyjne treści religijne. Autor, Salman Rushdie, był nawet celem fatwy, która skazała go na śmierć. Z tego powodu miały miejsce liczne ataki na autora, ciężko zraniony został 12 sierpnia 2022 roku przez nożownika. Jednak wyzdrowiał i wciąż cieszy się dobrym zdrowiem. Niestety tyle szczęścia nie miał Hitoshi Igarashi, który tłumaczył książkę pisarza na język angielski. Niestety tłumacz nie przeżył jednego z ataków.

Mistrz i Małgorzata (Michaił Bułhakow)

Ta satyryczna powieść jest jednym z klasyków literatury rosyjskiej, ale jednocześnie była zakazywana i cenzurowana przez władze sowieckie ze względu na swoją antyreligijną treść.

Fifty Shades of Grey (E.L. James)

Ta seria erotycznych powieści wywołała wiele dyskusji ze względu na swoją perwersyjną treść i kontrowersyjny związek między głównymi bohaterami. Jednak mimo to zdobyła ogromną popularność, a także doczekała się kontynuacji oraz ekranizacji.

American Psycho (Bret Easton Ellis)

Książka ta opowiada historię psychopatycznego maklera giełdowego, który jest zarazem seryjnym mordercą. Zyskała opinię skandalicznej ze względu na drastyczne sceny i ogromną dawkę przemocy. Mimo to cieszy się dużą popularnością i można również oglądać jej ekranizację w niektórych serwisach streamingowych.